Tuż przed rozpoczęciem mistrzostw typujemy, kto znajdzie się w gronie faworytów do zdobycia medali.

 

Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich I Błyskawicznych rządzą się swoimi prawami. Świadczy o tym fakt, że ostatni przypadek, kiedy jakikolwiek medalista stanął na podium w turnieju granym tym samym tempem drugi rok z rzędu, to Vladislav Tkachiev z Francji, który po brązowym medalu w blitzu w 2012 zdobył srebrny w 2013 roku. Natomiast w rapidach ostatni taki przypadek miał miejsce w 2010 roku – Wasilij Iwańczuk zdobył brąz po srebrze z poprzedniego roku. Jednocześnie, pomimo że co roku Rosja zgłasza do Mistrzostw najwięcej arcymistrzów, dopiero od dwóch lat reprezentanci tego kraju są na podium regularnie. Dopóki turnieje odbywały się w Polsce (do 2013 roku w Warszawie, w 2014 we Wrocławiu), na podium stawali tylko dwaj Rosjanie: dwukrotnie Władimir Małachow i raz Aleksiej Driejew. W tym okresie tylko jeden zawodnik zdołał zdobyć mistrzostwo dwukrotnie: Maxime Vachier-Lagrave wygrał blitza w 2010 i 2012. Przewidywanie wyników jest zatem niezwykle trudne.

Katowice - miasto gospodarz i oficjalny partner Mistrzostw

Katowice - miasto gospodarz i oficjalny partner Mistrzostw Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych.

            W turnieju błyskawicznym nie wystąpią złoty i srebrny medalista z roku ubiegłego: Dimitrij Andriejkin i Rauf Mamedow. Trzeci w 2016 Andriej Zhigalko na pewno włączy się do walki o czołowe lokaty. Pierwszy zawodnik na liście startowej zawsze jest pod presją. Numerem jeden jest Zawen Andriasian i przekonamy się, czy po raz pierwszy od czterech lat najwyższy zawodnik na liście startowej będzie na także na czele tabeli końcowej. Medaliści z lat poprzednich: Rusłan Ponomariow i Igor Kowalenko z pewnością zaliczają się do grona faworytów. Na pewno liczyć się będą Czesi – z racji niewielkiej odległości będą najliczniejszą kadrą zagraniczną. Największą uwagę zwraca oczywiście David Navara, ale w szachach błyskawicznych szanse medalowe mają z pewnością tacy zawodnicy jak Vojtech Plat, Peter Michalik i Vojtech Zwardoń. Navara zdobył złoty medal w 2014 we Wrocławiu. Wtedy drugi był Jan-Krzysztof Duda, co było pewną niespodzianką. Teraz medal Dudy – nawet złoty – nie będzie w żadnym razie niespodzianką. Należy oceniać jego szanse na równi z Radosławem Wojtaszkiem. Namieszać w czołówce mogą Chorwaci – trio Ivan Saric, Ante Saric i Marin Bosiocic jest zaprawione w boju w grze błyskawicznej. Rosjanie mają raczej niewielkie szanse na zdobycie kolejnych medali w tej specjalności: do Katowic przyjedzie zaledwie sześciu arcymistrzów z tego kraju, a tylko jeden – Paweł Ponkratow – plasuje się w Top 20 listy startowej. Z gospodarzy prócz Wojtaszka i Dudy można wyróżnić jeszcze nieobliczalnych Mateusza Bartla i Kacpra Pioruna, ale nie można skreślać takich specjalistów od blitza, jak Maciej Klekowski czy Paweł Jaracz. Gra błyskawiczna często jest specjalnością juniorów, jednak obok Dudy chyba tylko świeżo upieczony mistrz świata do lat 20 Aryan Tari z Norwegii może się pokusić o niespodziankę.

            Turniej szachów szybkich będzie jeszcze bardziej zacięty: większa liczba graczy i większa liczba chętnych do stałej liczby medali z pewnością zaostrzą walkę. Dużo krótszy dystans nie wybacza błędów, a brak dogrywek powoduje, że słaby start nie daje już wielkich szans walki o podium. Największy apetyt na medal będą mieli arcymistrzowie, którzy nie wezmą udziału w blitzu. Na ich czele jest Ernesto Inarkiew, posiadacz najwyższego rankingu na Mistrzostwach i największa nadzieja Rosji na medal. Kolejnymi są Siergiej Fedorczuk, Jewgienij Aleksiejew i Władimir Potkin. Prawdopodobnie większe szanse niż w blitzu będą mieć Maxim Rodshtein i Luke McShane. Numer jeden z blitza, Zawen Andrasian, w rapidach raczej odegra mniejszą rolę. Miejsce Chorwatów w gronie reprezentacji zdolnych do wprowadzenia zawodników do czołówki zajmą przypuszczalnie Łotysze, wsparci Artursem Neiksansem, Nikitą Meskovsem i Tomsem Kantansem. Razem z tempem gry urosną możliwości doświadczonych polskich arcymistrzów, takich jak Grzegorz Gajewski czy Kamil Mitoń. Z ciekawością będzie można obserwować grę popularnego Artura Jusupowa, autora znanych w Polsce książek.

            Chętnych kilkudziesięciu, miejsca tylko trzy. Walka o medale w katowickim Spodku zapowiada się jak zawsze ciekawie. Zapraszamy do śledzenia Mistrzostw – zwroty akcji gwarantowane!

(aut. Piotr Piesik)

Informacje kontaktowe

  • Hala Widowiskowo-Sportowa Spodek
  • Al. Korfantego 35

logo white

Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych, Katowice 15 grudnia 2017

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…